ímkézett bejegyzés

A nem éppen hízelgő helyezések ellenére látszik a fejlődés az ifjúsági és serdülő csapataink esetében

Ifjúsági, serdülő és gyermek korosztályú csapataink az országos utánpótlás-bajnokság A2-es csoportjában szerepeltek a 2020–2021. évben. Az előbbi kettőt a felnőtt csapatunk játékos edzője, Ajtai Miklós készítette fel. Az alapszakaszban az ifisták a 7., a fiatalabbak a 8. helyen zártak csoportjukban. Az alábbiakban a két korosztály idei teljesítményéről esik szó mesterük segítségével.

– Az eredmény mindenképpen elfogadható annak tudatában, hogy tavaly nyáron alaposan meggyengültünk, hiszen négy meghatározó játékosunk Egerbe, illetve Pécsre igazolt – mondta elöljáróban Ajtai Miklós. – Velük akár a top háromban is végezhettünk volna, de igyekeztünk tavaly gyorsan lezárni a veszteség okozta sokkot. Ezért még azon nyomban új terveket fogalmaztunk meg, és új célokat tűztünk ki az elnökséggel karöltve.

Persze, nem csak ez okozott nehézséget a felkészülés során. Minden sportágra jellemző, hogy akkor veszti el alanyai jelentős részét, amikor azok a serdülő korba lépnek, illetve a tanulmányaikra (vagy másra) fordítanak egyre több időt. Igaz volt ez a mi fiataljainkra is, amit alátámaszt: egyeseknél igencsak megritkult az edzéslátogatottság.

– Az év folyamán ez hatvan-hetven százalékosra tehető, különösen az idősebbeknél – így a tréner. – De a mag azért ennél sűrűbben látogatta az edzéseket. Ebből az állapotból igyekeztem kihozni a maximumot, ami több, kevesebb sikerrel párosult. Ennél jobb eredményhez egy komplettebb csapat és nagyobb edzéslátogatottság kellett volna, de nem lehetünk így sem elégedetlenek.

Bár a pandémia olykor megtörte a lendületet, azért fejlődés is tapasztalható volt a két korosztályban. Erősödött az úszástudás, hatékonyabb volt a taposás, a vízből való kiemelkedés magassága, de amire Ajtai Miklós büszkébb: erősebbek és pontosabbak lettek a lövések.

– Nagy hangsúlyt fektettem az év folyamán a kapura lövések hatékonyságára, de taktikai téren is sokat fejlődött a két csapat, ami több mérkőzésünkön meg is látszott. Persze, nem lehetek maradéktalanul elégedett, maradt hiányérzetem a két korosztály esetén. A védekezésünk olykor halványabbnak bizonyult, és a már említett edzéslátogatottsággal sem vagyok igazán elégedett. A koronavírus-pandémia is hagyott némi nyomot csapatainkon, de ez utóbbi igazán nem lehet mentség, hiszen más klubokat is hasonlóképpen érintett, mint minket.

A jövőről is szó esett, aminek kapcsán megtudtuk, az új esztendőben többet vár a két alakulattól, aminek oka prózai: népesebb lesz az ifjúsági és serdülő csapat is.

– Mindössze három ifjúsági korú játékosunk, Demeter Nándor, Paksi Benedek és Schindler Imre öregedett ki, akikkel esetleg a felnőtt csapatban számolhatunk a jövőben – folytatta Ajtai Miklós. – Persze nagy kérdés, tovább tanulnak-e, illetve, ha igen, vissza tudnak-e játszani? Viszont a serdülőkből ennél nagyobb létszámban kerülnek föl fiatalok az ifibe, és ugyanez érvényes a jövő serdülő gárdánál is, hiszen sok gyermek korcsoportos lép eggyel magasabb osztályba. Mindkét szinten nagyjából húsz-húsz vízilabdázóra számíthatok. Úgy gondolom, ekkora létszám mellett a korábbi két-három taktikai megoldáson túl további két-három új dolgot megtaníthatok a srácoknak. A mottónk talán az lehet: új szezon, új év, új csapat, új lehetőségek. És akkor tudásban és eredményességben végképp pótolhatjuk 2021–2022-ben a tavaly nyáron távozókat, így akár odaérhetünk a legjobb három közé az idei 7., illetve 8. hellyel szemben.

Címlapképünkön a 2020–2021. évben bevethető serdülő csapatunk, a szövegközi képen pedig az ifistáink

Akik immár 30-40 éve az uszoda „foglyai”

OB II-es felnőtt csapatunk a hónap elején lezárta a 2020–2021. évi szezont, ami azért is nagy szó, mert az azt megelőző esztendőben a koronavírus-pandémia miatt nem tudták befejezni a hazai együttesek a bajnokságokat. A zömében nagy öregjeinkből álló gárda nagyon tisztességesen helyt állt, hiszen a 24 tagú mezőnyben a végső elszámoláskor a 11. helyen kötött ki.

Elöljáróban leszögezhetjük – miként oly sok évben megtettük –, OB II-es felnőtt csapatunk igazi amatőr gárda. Játékosaink inkább maguk fizetnek szinte minden költséget, csakhogy járhassanak edzésekre, mérkőzésekre. Legtöbbjük családapa, immár 30-40 éve az uszoda „foglya”, nem véletlenül fogalmaztunk úgy: nagy öregjeink. Az idei bajnokságban 22 pólósunk ugrott vízbe a pontvadászat során, az átlagéletkoruk úgy 35 év, hogy hatan még ifjúsági korúak. A legidősebb pedig a Román György 56, dr. Szlávik Győző 54 esztendős, de az ötvenen van túl Gyebnár György, Sipkai Zoltán is.

– A szív, a vízilabda szeretete hozza nap mint nap az edzésekre a srácokat – fogalmazott a csapat játékos edzője, Ajtai Miklós, aki maga is idén lesz 40 éves. – Klubunk elnöksége nem véletlenül határozott úgy, hogy nem tűz ki célokat a felnőtt csapat elé. Egy a lényeg: mindenki jól érezze magát az edzéseken és a mérkőzéseken, valamint meglegyen a folytonosság az utánpótlás és a felnőtt csapat között. A fiatalabbak, az ifjúságiak pedig további játéklehetőséget kapjanak, rutint szerezzenek a felnőttek között is, és ne szakadjanak el a sportágtól.

Heti öt edzésen volt alkalmuk gyakorolni a felnőtteknek, a legtöbben – munkájuktól függően – legalább három tréningen részt is vettek. Sőt, minden csütörtökön kétkapus edzést tartottak az ifjúsági gárdával. Ennél többet nem is lehetett elvárni a családapáktól, akik már a sporton kívüli egzisztenciájuknak, családjuknak éltek.

– Nagy örömünkre szolgált, hogy még mindig egyenletes teljesítményt tudott nyújtani a csapat — folytatta Ajtai Miklós. – Az egész szezonban sok győzelmet arattunk, a bajnokság vége felé pedig egyre jobbak voltunk. Bár a 24 csapatból a 11. helyen végeztünk, mégis elmondható, hogy a későbbi bajnokkal és feljutóval, az olimpiai bajnok Kis Gábort is a soraiban tudó Invictus SC-vel az alapszakaszban olyan szoros meccset játszottunk, hogy mindössze egyetlen góllal kaptunk ki tőlük.

Azért volt sportszakmai értéke is az amatőrségnek, hiszen – mint említettük — hat ifjúsági, és további három nemrég az utánpótlásból kiöregedett játékos kapott feladatot és lehetőséget a fejlődésre a meccseken.

– Mindig megvolt a felnőtt létszám a derbiken, de igyekeztem úgy forgatni a csapatot, hogy mindenki sok játéklehetőséget kapjon – toldotta meg a játékos edző. – Már csak azért is, mert szeretnénk, ha az új bajnokságban is mindenkire számíthatnánk. Nem beszélve arról, hogy az ifjúságiak közül újabb fiatalok kiöregednek, és őket is szeretnénk továbbra is a klubhoz kötni.

Játékos edzőnk, Ajtai Miklós lett az OB II gólkirálya

Az eredményes szereplés mellett arra is büszke klubunk, hogy Ajtai Miklós (képünkön lövés közben) lett a hazai bajnokság harmadik vonalának gólkirálya. Játékos edzőnk 21 találkozón szerepelt és 71 gólig jutott, hattal megelőzve az őt követő Poseidon VSE pólósát, Szám Tamást. Az akció gólok rangsorában Ajtai az 5. (30 gól), a büntető gólok tekintetében ugyancsak első (23).

– Mindig maximalista voltam, de a vízilabda nem egyéni, hanem csapatsport – így a gólkirály. – Tény, büszkeség tölt el, hogy az élen végeztem, de a társak nélkül mindezt nem érhettem volna el. Kellett ehhez egy nagyon jó közösség, csapat is.

A 11. helyen zárt felnőtt csapatunk a végelszámoláskor

A múlt heti utánpótlás-bajnokságok zárása után a felnőttek is befejezték ezen a hét végén a 2020–2021. évi pontvadászatot. OB II-es csapatunk hazai környezetben, a békéscsabai Árpád fürdőben fogadta a végső 9–12. helyért folyó csatározás csapatait. A harmadik kör (5–6. forduló) négy mérkőzése volt hivatott eldönteni a 24 tagú mezőny középső állományának sorrendjét, amelyben a Swietelsky-Békéscsaba végül a 11. helyen zárt. Miután ugyan legyőzte a Poseidon együttesét, ám az egymás elleni mérlegük végül egyenlő lett (9–10 és most 7–6), így a csoporton belül gólkülönbség döntött a budaörsiek javára.

Swietelsky-Békéscsaba–Poseidon VSE, Budaörs 7–6 (2–1, 2–3, 1–0, 2–2)

OB II-es vízilabda-mérkőzés, rájátszás a 9–12. helyért, 3. forduló, Békéscsaba. V.: Bereczki Miklós. Békéscsaba: Vozár M. – Lukácsi M., Gyebnár, Csendes, Dávid 1, Ajtai, Laczó P. 2. Cs.: Lukácsi S., Latorcai, Puha, Mucsi 4, Gruda, Miklós, Csatári. Játékos edző: Ajtai Miklós, Csendes Csaba. Budaörs: Farczádi – Pál 1, Budai, File, dr. Gyetvai 1, Imre 1, Szám 1. Cs.: Jakab 1, Forgó 1, Antal. Játékos edző: Jakab Damján, Hegyi Zoltán. Gól emberelőnyből: 9/4, ill. 12/3. Büntetők: 2/0, ill. 1/0. Kipontozódott: Gyebnár, Gruda, ill. Budai, Imre. Az eredmény alakulása: 0–1, 2–1, 2–3, 4–3,5–5, 7–5.

Miként az első fordulóban, ezúttal is rendkívül éles, fordulatos mérkőzést hozott a két gárda összecsapása, amelyen most a mieink jöttek ki jobban, és Mucsi Zsolt vezérletével, gólerős játékával, valamint a sérülten is a találkozót bevállaló játékos edző, Ajtai Miklós irányításával, jó (gól)passzaival, egy szoros eredményt hozó összecsapáson győzött csapatunk.

Swietelsky-Békéscsaba–MAFC-BME-Infinityn 8–14 (1–3, 0–1, 3–5, 4–5)

OB II-es vízilabda-mérkőzés, rájátszás a 9–12. helyért, 3. forduló, Békéscsaba. V.: Szilvasán Patrik. Békéscsaba: Vozár M. – Lukácsi M. 1, Gyebnár, Csendes, Dávid, Ajtai, Laczó P. 4. Cs.: Weinhardt M., Latorcai, Puha, Mucsi 3, Román, Miklós, Sipaki. Játékos edző: Ajtai Miklós, Csendes Csaba. MAFC: dr. Pásztor G. – Bukits T. 1, Kiss B., Mészáros 2, Hajas 3 (1), Huber 2, Hegyi Á. 1. Cs.: Kállai 1, Maschefszky, Quittner 1, Makszim, Soós 2, Batta 1, Ferenczy. Edző: Csigó Tibor, Rostás Pap Dominik, Bukits Róbert. Gól emberelőnyből: 7/2, ill. 5/3. Büntetők: 1/0, ill. 2/1. Az eredmény alakulása: 1–0, 1–5, 4–8, 4–13.

Bár a mérkőzés első gólja Laczó Péter nevéhez fűződik, ám a félidőre jelentős előnyre tett szert a fővárosi egylet. A folytatásban is minden negyedet megnyertek az egyetemisták, akik újabb kettős győzelmükkel százszázalékos teljesítményt nyújtottak a rájátszás ezen szakaszában és megérdemelten csípték el a 9. helyet.

Mestermérleg. Ajtai Miklós: – Gyönyörű időjárás várta az évbúcsúztatót, amelyen remekül játszott az egész gárda, megvolt a csapategység, és jó hangulatban telt el a végül győztes találkozó. A második találkozónk azonban kissé káoszos volt, semmi sem úgy működött, ahogy elképzeltük, vagy ahogy szerettük volna. Ennek oka elsősorban az volt, hogy ezúttal csak az „öregek”, a negyven-ötven évesek játszottak, akik a végére alaposan elfáradtak. Ám a lényeg: igazi strandvízilabda hangulat volt az évzárón, arra törekedtünk, hogy az immár két-három-négy évtizede együtt pólózó játékosaink mindegyike örömjátékkal búcsúztassa a szezont. Összességében az is elmondható: a mostani OB II-es 11. helyezésünk régen látott jó eredmény, ezért maximálisan elégedettek lehetünk mindannyian.

További eredmények: MAFC-BME-Infinityn–Czeglédi VSE Lamantinok 17–9. Poseidon VSE, Budaörs–Czeglédi VSE Lamantinok 17–3. Az OB II végeredménye a 9–12. helyért folyó rájátszást követően: 1 (összesítésben a 9.). MAFC-BME-Infinityn 18, 2. (10.) Poseidon VSE, Budaörs 9 (63–53), 3. (11.) Swietelsky-Békéscsaba 9 (54–54), 4. (12.) Czeglédi VSE Lamantinok 0. (Azonos pontszám esetén az egymás elleni mérleg dönt, ha az egyenlő, akkor a csoportban elért mérkőzések gólkülönbsége.)

Címlapképünkön Mucsi Zsolt célozza meg a kaput, aki az első mérkőzésen négy, a másodikon három alkalommal volt eredményes

Záróra az OB II-ben: harc az Árpád fürdőben a 9–12. helyért

Felnőtt OB II-es csapatunk zárja a 2020–2021. évi idényt: a 9–12. helyért folyó rájátszás utolsó körét, az 5–6. fordulót rendezik meg hét végén, szombaton. Mégpedig a békéscsabai Árpád fürdőben, ahol a négy érdekelt csapat egyaránt két-két meccs erejéig ugrik vízbe, hogy végleg kiderüljön, hogy a 24 tagú mezőnyből kié lesz a jobbik, 9. hely.

Az eddig lejátszott négy forduló után a MAFC-BME-Infinityn százszálékosan áll az élen, tőlük nehéz lesz elvenni az első, összességében 9. helyezért. Ám a csoport 2., vagyis a 10. helyért még nagy csata várható, ami alighanem a békéscsabai forduló első mérkőzésén már el is dőlhet, hiszen a két hatpontos, a Budaörs és a Békéscsaba nyitja a szombati eseménysort. A békéscsabai négy találkozó játékvezetői: Bereczki Miklós és Szilvasán Patrik.

Egyébként bizonyos szempontból előnyös helyzetben van csapatunk, hiszen hazai környezetben játszik, és a keret szinte minden játékosa harcra kész. Ugyanakkor kisebb hátrány, hogy a gólkirályjelölt játékos edzőnk, Ajtai Miklós közreműködése még kérdéses, ugyanis éppen a lövő keze két héttel ezelőtt megsérült. Történetesen egy otthoni balesetben, amikor a kezében szétrobbant egy üveg, ami után több öltéssel össze kellett varrni a sebet.

– Május utolsó napján vették ki a varratokat a kezemből – tudtuk meg Ajtai Miklóstól – Mindenképpen szeretnék játszani, de csak a mérkőzés előtt derül ki, hogy bemehetek-e a vízbe. Legrosszabb esetben a partról irányítom a gárdát, de az igazi az évbúcsúztatón azért az lenne, ha a medencéből foghatnám össze a csapatot. Számítanak is rám a játékostársak, remélem, ott lehetek köztük a medencében. Annál is inkább, mert szépen szeretnénk zárni az évet. Ha a Poseidont legyőzzük, megvan a tizedik hely, de szeretnénk elkapni a MAFC-ot is. Szeretnénk szépen, kettős győzelemmel búcsúzni a 2020–2021. évi bajnokságtól.

Az OB II záróforduló programja. Június 5., szombat, 11.00 óra: Swietelsky-Békéscsaba–Poseidon VSE, Budaörs. 12.00: MAFC-BME-Infinityn–Czeglédi VSE Lamantinok. 13.30: Poseidon VSE, Budaörs–Czeglédi VSE Lamantinok. 14.30: MAFC-BME-Infinityn–Swietelsky-Békéscsaba.

Innen folytatják szombaton, azaz a 9–12. helyért folyó rájátszás állása a második kör, 3–4. forduló után: 1. MAFC-BME-Infinityn 12, 2. Poseidon VSE, Budaörs 6, 3. Swietelsky-Békéscsaba 6, 4. Czeglédi VSE Lamantinok 0. (Azonos pontszám esetén az egymás elleni mérleg dönt.)

Az országos utánpótlás-bajnokságban 15. helyen zártak csapataink a három korosztály hat találkozójának összesítése alapján

A mai nappal végleg lezárult sportágunkban az utánpótlás-bajnokság, utolsóként az országos pontvadászatban szereplő triónk ugrott vízbe a végső helyezésért. Esetünkben az A2 csoport 14–15. helye volt a tét, ellenfelünk a Polo Academy Budapest Sport Club három együttese volt, akikkel már a visszavágó keretében mérték össze tudásukat a békéscsabai Árpád fürdőben. Az első körben a mieink két győzelemmel és egy vereséggel zártak a fővárosban, a visszavágón fordított volt az arány, ám a jobb gólkülönbségek révén a Polo Academy lett a 14., a Swietelsky-Békéscsaba a 15. a 18 tagú A2 kategóriás mezőnyben.

Swietelsky-Békéscsaba–Polo Academy Budapest Sport Club 9–11 (4–3, 1–0, 3–6, 1–2)

Országos vízilabda-bajnokság, ifjúságiak, A2 csoport, rájátszás a 14. helyért, Békéscsaba. V.: Vörös Viktor Juhász Tibor. Békéscsaba: Vozár M. – Lukácsi M. 2, Demeter 4, Vozár B. 1, Paksi B., Csatári 1, Bozgán. Cs.: Sipos, Kósa, Gémesi 1, Károlyi. Edző: Ajtai Miklós. Polo Academy: Dobos B. – Algács, Gróf D., Rajnai 2, Zalay B. 5 (3), Berényi 1, Wurm. Cs.: Gróf L. 3, Kiss Cs., Ollero. Edző: Maurizio Ceccarelli, Szedmák Dávid, Zalay Edit. Gól emberelőnyből: 8/2, ill. 10/3. Büntetők: 0/0, ill. 3/3. Kipontozódott: Csatári, ill. Berényi, Algács.

Jól kezdett csapatunk, a mérkőzés nagy részében vezetett, olykor már két góllal is. Ez az állapot egészen a harmadik negyed első harmadáig tartott, amikor 6–4 után zsinórban három gólt is lőtt a fővárosi csapat. Még ekkor sem tűnt úgy, hogy ismét vesztesen kászálódik ki a medencéből az ifjúsági alakulatunk, ám a finisben néhány figyelmetlenség és pontatlanság megpecsételte sorsunkat, nem beszélve arról, hogy az ellenfél kapusát naggyá tették pólósaink, ugyanis Dobos Barnabás 61 százalékon védett, 23 lövésünkből 14-ert hárított.

Ajtai Miklós: – A védekezésünk még úgy, ahogy stabilnak mondható, de a támadásaink nagyon gyengének bizonyultak. Volt, hogy tíz méterről fölöslegesen ellőttük a labdát, máskor meg háromról biztos lehetőséget szalasztottunk el, ráadásul átadásbeli hibáink is gyakoriak voltak. Gyakran túlkombináltuk akcióinkat, ráadásul a végére el is fáradt a csapat.

Swietelsky-Békéscsaba–Polo Academy Budapest Sport Club 7–13 (3–3, 1–3, 0–3, 3–4)

Országos vízilabda-bajnokság, serdülők, A2 csoport, rájátszás a 14. helyért, Békéscsaba. V.: Juhász Tibor, Szabó Xénia. Békéscsaba: Tóth L. – Szanyi 1, Gémesi 1, Kvasz 1, Fodor Zs., Bozgán 4, Osgyán. Cs.: Szatmári Zs. (kapus), Dobos F., Pálenkás, Csiaki, Kósa, Paksi G., Kiss Z. Edző: Ajtai Miklós. Polo Academy: Őszi – Vámos 4, Gróf D. 5 (2), Kasza-Kovács, Vincze, Kisbalázs 2 (1), Ollero 2 (1). Cs.: Péhl, Kunczly. Edző: Maurizio Ceccarelli, Szedmák Dávid, Zalay Edit. Gól emberelőnyből: 5/2, ill. 7/2. Büntetők: 2/0, ill. 5/4. Kiállítás cserével: Kvasz, Osgyán. Kipontozódott: Kósa, ill. Kasza.

Ezen a mérkőzésen is naggyá tették játékosaink az ellenfél kapusát, aki 70 százalékon védett. De nemcsak ezen múlott a találkozó sorsa az egyébként kiállításokkal tarkított kemény találkozón. A csabaiak közül négy játékosunkat „pörgettek ki” a játékvezetők, ziccereket hagytak ki fiataljaink, a büntetőkből nem találtak be, míg ellenfelük az ötméteresek nyolcvan százalékát belőtték. Csupán az első negyed volt elfogadható, amikor még 3–2-re vezettünk is, azt követően azonban a fővárosiak domináltak a vízben.

Ajtai Miklós: – Az első találkozót simán nyertük, ezért azt vártam, hogy most sem lesz gond. Ezzel szemben egy rendkívül káoszos meccset játszottunk a visszavágón az elejétől a végéig. Támadásaink halványak voltak, miként a védekezés is. Ellenfelünk sem sziporkázott, végül az a csapat nyert, amelyik kevesebbet hibázott. Talán egyedül Bozgán Bencét dicsérhetem, aki nemcsak erre a meccsre, hanem a bajnokság végére alaposan belelendült.

Swietelsky-Békéscsaba–Polo Academy Budapest Sport Club 16–9 (6–1, 3–4, 4–2, 3–2)

Országos vízilabda-bajnokság, gyermek korosztály, A2 csoport, rájátszás a 14. helyért, Békéscsaba. V.: Szabó Xénia, Vörös Viktor. Békéscsaba: Pribojszki – Kiss Z. 2, Hajdu A. 2, Szanyi 1, Fodor Zs., Kvasz 5 (1), Komlódi 5. Cs.: Lisztes (kapus), Budai, Tasnádi, Horváth Sz., Hajdú J., Szalai 1, Bujdosó, Pojendán. Edző: Fodor Ádám. Polo Academy: Varga B. – Falusi 1, Kasza-Kovács 1, Rauschenberger, Kisbalázs 4 (1), Tamis, Kunczly. Cs.: Szabó A., Kiss J. 2, Gomez-Szalay, Kupi-Jung 1 (1). Edző: Sikter Richárd, Szedmák Dávid, Zalay Edit. Gól emberelőnyből: 1/1, ill. 13/6. Büntetők: 2/1, ill. 2/2. Kipontozódott: Bujdosó.

Már az első játékrészben nyomatékosította csapatunk, hogy ezen a napon csak a győzelemmel lenne elégedett, amit egy 6–1-es szériával támasztottak alá. A folytatásban mindenki játéklehetőséghez jutott, és bárki is volt a vízben, tartotta az előnyt, sőt, még növelte is, így magabiztos győzelmet aratott a békéscsabai gárda.

Fodor Ádám: – Nem voltam maradéktalanul elégedett a ma látottakkal. Tény, már a fővárosban is nagy különbséggel nyertünk, ezért előre kértem a gyerekeket: ne vegyék félvállról a mérkőzést, még ha várható is a győzelmünk. Sajnos, lazábban vették az összecsapást, kicsit szezonvégi volt a hangulat is. Persze, nem volt kérdéses a győzelmünk, és voltak szép momentumok is a találkozón, de nem hozták százszázalékosan a szezonzárót.

Címlapképünkön a gyermek korosztályúak mérkőzésén öt gólig jutó Kvasz János (fehér sapkában) harca a labdáért védőjével és a kapussal