Az elmúlt hét végén az egészen apró gyerekeknek, szüleiknek, a klub edzőinek és a néhány a medence mellé tévedőnek nagy élményben volt részük, amikor a tízéves és annál fiatalabb gyerkőcök meccseltek a békéscsabai Árpád fürdőben.
Korábban írtunk arról, hogy manapság már a vízilabdát sem lehet elég korán kezdeni. Hazánkban jellemzően a 11-12 évesekkel indította az alapbajnokságokat, ám idén sikerült nagyon sok tízéves és annál fiatalabb kissrácot megnyerni a sportágnak Békéscsabán (is). Csaknem harmincan járnak több-kevesebb rendszerességgel a tréningekre. Velük egyik felnőtt játékosunk, edző és testnevelő tanár, Dobra Róbert foglalkozik.
Na, meg Lantosné Jámbor Nóra — egészít ki Dobra Róbert.
Igazán népessé vált a klub az utóbbi években, de arra még nem volt példa, hogy ennyi kezdő gyermek járjon az uszodába. Honnan e sok gyerkőc?
Egy részük a nyári toborzók alkalmával jelentkezett klubunkba, más részük a Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnáziumból, ahol jómagam is tanítok, oktatok. S vannak, akik a Szabó Pál Téri Általános Iskola tanmedencéjében ismerkedtek meg az úszás alapjaival Fajó Csilla és Méhes Áron keze alatt, a DSK-n belül. Ők irányították a fiatalokat aztán az Árpád fürdőbe.
Hány edzést tartotok nekik?
Heti három foglakozás van előírva számukra, 18 órától másfél órán át. Nagyobbrészt, vagyis kétharmad időintervallumban még úszás, egyharmad részt pedig labdás gyakorlat van ilyenkor terítéken, jórészt taposás, labdakezelés. Fő cél az úszástudás javítás, a technikai képzés, állóképesség fejlesztés, a többi úszásnem megismerése. Ezeket a tréninget Lantosné Jámbor Nóra tartja, a labdás edzéseket jómaga. Vegyes a korösszetétel, a tízévesek mellett akadnak hét-nyolc-kilenc évesek is a csapatban.
Ennek a korosztálynak még nem szerveznek bajnokságot, mégis rengeteg játékalkalmat találtatok számukra.
Valóban, számukra még nincs szervezett bajnokság, ezért a 2004-ben születetteket és fiatalabbakat idén első ízben beneveztük a 2002—2003-ben születettek közé. Tény, hogy a bajnokságban még nem sok sikerélményben van részük, hiszen egy-három, sőt esetenként négy évvel idősebbekkel kell felvenniük a versenyt. De fontosnak tartjuk, hogy minél hamarabb ismerkedjenek meg a mérkőzések légkörével, a meccsek hangulatával, szokják a szabályok alkalmazását. Nem beszélve arról, hogy amikor majdan a saját korosztályúakkal mérik össze tudásukat, akkorra felvérteződjenek nagyobb úszó tudással és vízilabda ismeretekkel.
Az esztendő újdonsága, hogy számukra azért kiírtak egy úgynevezett Baby Kupát, amelyen a dél-alföldi klubok hasonló korú fiataljai vehetnek részt (nem mellesleg párhuzamosan zajlik az észak-magyarországi régióban is egy hasonló kupasorozat).
Jó ötletnek tartjuk, de egy nagyon fontos dolgot leszögeztünk: ez nem bajnokság, itt nem az eredmény a fontos, hanem a játék. Az imént említett fontossággal, vagyis a mérkőzés hangulatát kell szokniuk, játék legyen számukra ez az alkalom, amely havonta más-más helyszínnel visszatér. Ugyancsak hasznos előírás, hogy itt nem taktikázunk, hanem az a cél, hogy minden gyerek, minden mérkőzésen játéklehetőséget kapjon. Viszont azt várjuk ettől a kupasorozattól, hogy majd jövőre, amikor a legalsó korosztálynak kiírt bajnokságba benevezzük őket, addigra alaposan ismerjék meg, hogy milyen egy igazi, gyerekek számára „éles” meccs.
A szombati Baby Kupát nagy sikerrel rendezte meg klubunk, amelyen szegedi, szentesi, csongrádi, hódmezővásárhelyi és békéscsabai csapatok, szám szerint hét együttes fiataljai nyüstölték egymást — és ahol már láttunk jó néhány ügyes kissrácot, szép megoldást, no meg számtalan gólt.