Hogyan zajlik tovább az országos utánpótlás-bajnokság?

December végére lezajlott az országos utánpótlás-bajnokság 13 fordulóból álló alapszakasza az A2 Keleti és Nyugati csoportjában. A három korosztályt, az ifjúságiakat, a serdülőket és a gyermek korcsoportosokat érintő eseménysort követően a két csoport 26 együttese a folytatásra, a rájátszásra vár.

Elöljáróban: tavaly a két csoportban tíz-tíz együttes harcolt az alapszakaszban a végső helyezésekért, amelynek végén akkor a mezőny alsó és felső házra tagolódott az évfordulót követő folytatásra. A lebonyolítás egyszerű volt, tíz gárda (a két csoport első ötje) harcolt tovább a felsőházban és ugyanennyi az alsóban (a 6-10. helyezettek).

Az új bajnokságban annyiban bonyolódott a helyzet, hogy az alapszakaszra a két csoportban 13-13 együttes nyert besorolást, azaz a tavalyi húsz helyett idén 26. Ezért a rájátszást is más szisztéma szerint rendezik meg. A terv az, hogy a két csoport első négy-négy helyezettje a bajnoki címért és a dobogós helyekért harcol tovább. A csoportok 5-7. helyezettjei a középmezőny felsőházában, a 8-10. helyen zárók a középmezőny alsóházában, míg a 11–13.-ikok az „igazi” alsóházban folytatják. Várhatóan február 19-étől.

No de hol helyezkednek el csapataink ebben az új rendszerű rájátszásban? És egyáltalán hogyan állapították meg az alapszakaszbeli végső (összetett) helyezéseket.

Maradjunk először az utóbbinál. Az alapszakasz eredményeit a három korosztályban összevonták oly módon, hogy a helyezési számokat összeadták, majd az így kialakult számok után kapták meg a csapatok az új helyüket az összesítésben, majd ez alapján a rájátszásban. Minél kisebb volt egy (összeadott) helyezési szám, annál előrébb végzett egy klub három csapata az összesített tabellán. A Swietelsky-Békéscsaba ifjúsági csapata a Keleti csoportban 9. volt, a serdülők a 6., a gyermek gárda a 2. helyen kötött ki, azaz az össz helyezési számuk: 17. Ez azt jelenti, hogy összesítésben az ötödik helyen zárták az alapszakaszt a Keleti csoportban, amivel a legjobb együttesként a rájátszásban a második csoportba, a közép felsőházba kerültek. A Keleti csoportból velük „tartott” az Angyalföldi Sportiskola és a Hódmezővásárhelyi VSC. A Nyugati csoportból pedig ugyanide jutott a Soproni VSE, a Genesys OSC Újbuda és a KÓPÉ Dunakanyar Leányfalu. Vagyis ezek a csapatok lesznek a mieink ellenfelei a végső 9-11. helyért folyó rájátszásban. Mivel az alapszakaszban már egyszer összemérte erejét a csabai trió az angyalföldiekkel és a hódmezővásárhelyiekkel, ezért velük már csak a visszavágót játsszák le, míg a másik három egylettel oda-visszavágós alapon folyik tovább a bajnokság. Az is tudvalevő, hogy éppen az előbbi kettővel idegenben zajlottak az alapszakaszbeli meccsek, ezért a visszavágókon a Békéscsaba a pályaválasztó.

Csapataink a rájátszásban a tavalyi 14 mérkőzés helyett az új rendszer szerint mindössze nyolc találkozón bizonyíthatnak, a terv szerint februárban kettő, márciusban és áprilisban három-három derbin. Ez a meccsszám meglehetősen kevés, és az áprilisi végszó korai is lenne, ezért tervbe vették még, hogy egy tornarendszerű eseménysort is szerveznek a csapatoknak, hogy a május se maradjon „üresen”.

Vezetőedzőnk, Fodor Ádám mindezek tudatában fogalmazott meg néhány gondolatot arról, mit vár fiataljainktól a tavaszi szezonban: – Az új lebonyolítási mód pozitív hozadéka, hogy a rájátszásban nagyon egyforma képességű gárdák feszülnek egymásnak. Mindez azt jelenti, hogy kiegyensúlyozott, szoros mérkőzések várhatók, ami erős fejlődési lehetőséget takar. Menet közben is figyeltem, mire lehetnek képesek a különböző korosztályos csapatok. Ennek fényében kijelenthetem, a serdülőknél a Dunakanyarral lehet komolyabb küzdelmünk, míg a gyermek korosztályban a soproniakkal. Mivel az biztosan adott, hogy ki nem eshetünk ebből az osztályból, ezért alapvetően új célokat is megfogalmaztunk. Ezért az edzéseken és különösen a bajnokikon szeretnénk javítani a lövéshatékonyságon, a fegyelmezett szoros emberfogáson mindhárom korosztályban. De ugyanígy prioritást élvez a játékunk gyorsaságának fejlesztése. Mivel a végső helyezésünknek jobbára presztízs értéke van, ezért már a következő évre építkezünk, ahol megcélozhatjuk a majdani felsőházat.

Címlapképünkön a serdülőcsapatunk és a három utánpótlásedzőnk fehér felsőben, középen Fodor Ádám vezetőedző, balra Ajtai Miklós, jobbra Katona Péter – fotó: T. Petka Anita