A legnépesebb és a legeredményesebb a gyermek korosztály volt az elmúlt szezon során

Legutóbb az országos bajnokságban szereplő serdülő és ifjúsági csapataink éves munkáját értékeltük Ajtai Miklós edzővel, a sort folytatjuk, ezúttal a gyermek korosztályúak teljesítménye kerül terítékre. Ebben az esetben két egységünket vesszük górcső alá, nevezetesen a szintén az országos bajnokságban elrajtoló fiataljainkat, illetve a vidékbajnokságban szereplőéket. Ehhez Fodor Ádám vezetőedző, a fiatalok közvetlen trénere lesz segítségünkre.

Ez a korosztály talán a legnépesebb nálunk. Hányan alkották ebben az évben a gyermek korosztályúak csoportját?

– Tavaly nyáron 25 gyerekkel vágtunk bele az alapozásba, akik közül mindössze hárman morzsolódtak le év közben. Egy fiatal abbahagyta a vízilabdázást, egy átnyergelt úszónak, egy pedig más nemű volt, aki érthető módon, egyedüli lányként hosszú távon nem maradhatott meg a sportágban.

Akkor ez a 22 fiatal „harcolta” végig két fronton a kétféle bajnoki sorozatot.

– Valóban. Szerencsés helyzetben voltunk, mert nem ütköztek a játéknapok, lévén a régiós versenyben szombaton, az országos bajnokságban vasárnap voltak a derbik.

Mi volt az alapvető célkitűzés a kétféle pontvadászatban?

– Az országosban a Keleti csoportban a dobogós helyezés. Az alapszakaszban remekül küzdöttek a gyerekek, így aztán evés közben jött meg az étvágy, és az első helyre hajtottunk, különösen miután a legnagyobb riválist, a miskolciakat legyőztük. Végül veretlenül végeztünk az élen. Ez is sokat nyomott a latba ahhoz, hogy az ifjúsági, a serdülő és gyermek csapataink együttes eredményei alapján a felsőházban folytathassuk. A másik bajnokságban alapvető célunk volt, hogy fejlődési lehetőséget adjunk azoknak, akik ritkábban jutnak szóhoz.

A folytatásban már keményebb ellenfelek vártak a mieinkre.

– Miután a Keleti és a Nyugati csoport első öt helyezettje került a felsőházba, érthetően nehezebb ellenfelek vártak már ránk. Itt a Székesfehérvár, a Tatabánya és az Ybl Waterpolo Club némi erőfölény és tudás alapján kilógott a mezőnyből. Az utóbbi viszont a télen meggyengült, három játékosukat elvittek más klubok. Az előző kettő ellen nem sok babér termett számunkra, de minden más gárdával becsületesen felvettük a harcot, még ha kevesebb pontot is gyűjtöttünk a rájátszás során. De itt már nem is ez volt az elsődleges cél, sokkal inkább az, hogy erős ellenfelek ellen pallérozódjon az együttes. Úgy gondolom, nagyon jól dolgoztak fiataljaink a hétköznapi edzéseken, és a bajnoki találkozókon is sokat fejlődtek. Talán csak a pontok számában akad némi hiányérzetem.

Miben lépett előre az országos bajnokságban szerepelő együttesünk?

– Sok területen. Így például a vízilabda elméleti kérdéseiben, a szituációk felismerésében, a megfelelő döntések meghozatalában. Továbbá gyorsaságban, a gyors gondolkodásban, a helyzetek lereagálásában. Hosszú idő óta intenzíven gyakoroljuk a gyors lefordulásokból indított támadásokat, e téren is előrelépést tapasztaltam az év folyamán. És ez mindenkire egyaránt vonatkozik, kiemelni nem különösen akarok bárkit is.

Nézzük a vidékbajnoki mezőnyt!

– Mielőtt belevágnánk, egy dolgot tegyünk a helyére. Mint említettem, több, mint húsz gyerekkel zártuk az évet, amelyben igazából négy évjárat szerepelt: 2007-ben születettektől a 2010-esig. Az utóbbi már más korosztály, de például a 12 éves Nánási Hunort tudása alapján már a gyermek korosztályban is bevethettem. A négy évjárat érthetően tudásban, fizikai állapotban, korból fakadó érettségben és erőben igencsak eltérő. Nem beszélve arról, hogy akadt olyan, aki több éve pólózott már nálunk, s akadtak olyanok, akik csak egy-két éve. Így volt egy mag, amely az országos bajnokságban volt alapember, aki pedig „lépéshátrányban” volt a tudást, erőt illetően, azok a vidékbajnokságban kaptak nagyobb szerepet. De volt átjátszás a két különböző szintű lehetőség között. Amikor a sorsolás úgy hozta, hogy erősebb csapatok ellen kellett megküzdenünk a vidékbajnokságban, oda visszajátszottak a nagyobb tudású fiataljaink, máskor pedig azok kaptak több lehetőséget, akiknek még bőven akadt fejlődni valójuk. Azt máris leszögezhetem, azok is nagyot léptek előre, sokat fejlődtek az év folyamán, akik zömében a gyengébb bajnokságban szerepeltek.

A kettős szereplés miatt viszont egyesekre nagy teher hárult.

– Ez is igaz, de a fejlődés miatt nagy lehetőség volt számukra a kétféle bajnoki szereplés. Tény, akadtak olyan gyerekek, mint Korcsok Nándi, Rácz Domonkos és Zimbran Milán, akik éves szinten az ötvenet meghaladó meccsszámmal rendelkeznek. Volt, hogy egy hétvégén négy találkozón is vízbe ugrottak.

Összességében hogyan értékeli a korosztály szezonját?

Mindenképpen pozitívan. Sokat segített a srácok fejlődésében a sok mérkőzés. Bár azt is elmondtam a gyerekeknek: még további sok munka vár rájuk, hogy a felsőbb korosztályokba lépve is megállják majd a helyüket.

Címlapképünkön a korosztály egyik meghatározó játékosa, Korcsok Nándor, aki nem kevesebb, mint 51 mérkőzésen szerepelt a két különböző bajnokságban szereplő csapatainkban – fotó: Tasnádiné Petka Anita